Raekoja platsi jõulukuusk igasse koju:)

-
Igal aastal on Tartu raekoja platsis imeilus kuusk. Ja kes ei tahaks sama ilusat kuuske endale koju? Kõik me tahaks. Me Haldjaperes sel nädalal siis nii tegimegi - kõige ilusama kuuse iseendale.
Kui eelmises tunnis said valmis jõuluvanikud, siis seekord oli kuusk täiesti ainuke valik:) 

Kui 2 küünalt advendiaja tähistamiseks süüdatud ja päkapikumäng mängitud, hakkasime kuuske meisterdama. Esmalt tuli kuusele luua koht, kuhu ta panna. Väiksemad lapsed kasutasid paksemat paberit, suurematega tegime lahtikäiva kaardi (murrad pooleks, lõikad pealmise poole alumisest servast u 1/4 ära. Siis lõikad pealmise poole ülemisse serva keskele sälgu ja alumisse serva palju sälke üksteise kõrvale u 1 cm vahedega).

Võtsime appi küünlad, millega sai salapilti luua. Emmed-issid tõmbasid koos lapsega jutte, kriipse, päkapikumütse, kuuseehteid, jne. Siis rullisime küünlaga kogu keha ka üle ja nüüd võisime hakata võluma oma salapilti nähtavaks. Selleks kasutasime pipetti. Esmalt panime topsi 2 värvi - punane ja sinine. Segasime pipetiga neid ja uudistasime, mis värv kokku saab. Siis lisasime vett. (Beebide tunnis tegime hoopis rohelise värviga ja uudistasime käega vedelat värvi).
Nüüd proovisime pipetiga värvi kätte saada. Õppisime nii: hoiad pipietti käes, pigistad ta kokku, hoiad, hoiad, paned värvi sisse ja alles siis lased lahti. Väiksematel aitasid emmed-issid pipetti värviga täita. Edasi pigistasime pöidla ja nimetissõrmega värvi kaardi/paberi peale. Paitasime ka käega ning uudistasime kas salapilt tuleb juba nähtavale. Võtsime pintslid appi, muudkui paitasime. Lõpuks valasime kogu värvi töö peale - oih, milline värvilise vee ralli:) Siis peitsime pildi ära - võtsime paberist köögirätiku ja asetasime töö peale. Nagu teki panime peale. Patsutasime ja eemaldasime paberi. Kui vaja, panime veel. Saimegi töö kuivaks. Imetlesime.

Nüüd hakkasime kuuske meisterdama. Beebid hakkasid kohe päkapikke ja lumesadu rohelise paberi peale tegema (sõrmedega).
Väikeste tunnis kasutasime kuuse šablooni, mille sisse hakkasime erinevaid asju panema. Esmalt valisime värvilistest kolmnurkadest sobiliku ja rebisime selle ribadeks. Siis asetasime šablooni kuivatatud pilti peale ja panime pintsliga liimi (kliistrit) selle šablooni kujutise sisse. Siis asetasime ribad (ikka nii nagu laps ise tahtis) pildile. Mõnede laste jaoks oli põnevam pannakõik rebitud ribad kliistritopsi ja siis hakata sealt neid otsima ja tööle asetama. 


Suurte tunnis: kui töö kuivatatud, võtsime jupi rohelist lõnga ja kerisime selle sälkude vahele kuuse kujuliselt. Siis valisime valmislõigatud kolmnurga ja lõikasime selle kääridega ribadeks. Nüüd põimiseme ribad lõngade vahele, alustades suuremast. Edasi oli töö sarnane suurtel ja väikestel.

Võtsime vatitikud ja värvi ning kaunistasime kuuse ehete ja tuledega. Siis panime augurauaga tehtud lumehelbeid (seda oli eriti hea nii teha, et kastad tiku esmalt kliistri sisse, siis lumehelveste topsi ja siis töö peale). Osade lastega saime nii teha, et võtsime šablooni ära ja panime pintsiga kliistrit kuuse ümber ja siis panime lumehelbed sinna peale. Ka suured tegid oma kuuse ümbruse liimiseks ja panid sinna lumehelbed. Enamus aga hoidsid šablooni peaaegu lõpuni peal ja tegid kõik asjad sinna šablooni kujutise sises. Lõpuks lisasime loomulikult ka sädelust.


Osad lapsed jõudsid ka jõulu-kaerapätsi valmistamiseni. Beebid, kes tegid kauni kuusemetsa ja päkapikud sinna sisse, hakkasidki kohe pätse tegema. Tõstisme kaerahelveste topsist lusikaga/käega kaerahelbed kliistritopsi. Segasime, lisasime piparkoogimaitseainet, nuusutasime. Selline kuivem segu. Siis võtsime piparkoogivormi, eemaldasime šablooni, asetasime vormi pildile ja hakkasime küpsisesegu vormi tõstma. Lõpuks vajutasime näpuga piip, piip kõik kenasti kinni ja jätsime kuivama. Mõne aja pärast sai juba vormi eemaldada.

No, tõesti, tulidki sama ilusad kuused, kui Tartu Raekoja platsil:)
Eelmine
Jõulud hiilivad sisse
Järgmine
Jõulutunnet ei röövi meilt keegi!

Lisa kommentaar

Email again: