Savimöll

-
Enamasti tekitab savi väikestes maailmaavastajates hetkega huvi ja tahtmist seda uurida. Savi on ses osas väga põnev materjal, et iga kord kui savi mudida, tirida, vajutada, pigistada, sikutada, kukutada, veeretada, rullida...., siis savi vastab. See on nagu dialoog. Savil ei ole kunagi ükskõik (savi :)), mida sa temaga teed. Õnneks on savi väga lepik, kui sa temaga midagi muud peale uurimise ja puurimise ei tee. On selline hea maailma avastamise materjal, mis pakub nii meeltele kui ka motoorikale, loovusest rääkimata.
Savi uurides küsisime, mida me selle kohta märkame (lõhn, värv, temperatuur, tekstuur…)?
Mida käed sellega teha tahavad?

Enamasti tahtsid väikesed käed savikäntsakast väiksemaid tükke tegema hakata. Sellest võib tekitada juba savi-matemaatika, eks. Loendada, mitu savitükki on kokku, reastada väiksemast suuremani, võrrelda, milline tükk on suurem-väiksem, raskem-kergem.
Väikestest tükkidest saab omakorda jälle suuremaid moodustada.

Savi pakub väikestele sõrmedele trenni tegemiseks palju võimalusi (joonistamise, kirjutamise eelharjutus). Lisaks sõrmedega savi väiksemaks rebimisele/tükeldamisele saab savitükkidele anda erinevat kuju – teha see palliks, ussiks, teoks, kaneelisaiaks jne. Vajutada või rullida lapikuks koogiks, teha selle sisse mustreid, nii et savitükk näeb välja kui sajanditevanune fossiil. Saviga saab harjutada ka lõikamist – väikese mängunoaga, kääride  või vormidega.

Kokkuvõttes pakub savi palju sensooreid kogemusi, mis väikestel avastajatel marjaks ära kuluvad. See toetab peen ja üldmotoorika arengut. Savi abil saab lugusid välja mõelda ja jutustada, see toetab keskendumisvõimet, uudishimu, fantaasiat, loomingulisust – kokkuvõttes loomulikku arengut ja lapse sellekohaseid vajadusi.

Me alustasime jämedama savisordiga, mis sõrme all üsna ruttu ära kuivas. Sooja veega mudides ja segades ning vajutades üritasime sellest savisuppi teha. Sellest omakorda sai papitükile justkui savist lõuend või maal. Vedelama savi segu oli peenemast savist ja veest kokku segatud.

Me lisasime savile kunstitegemise etapis veel ka värve, mida pulga ja mänguautode abil laiali ajasime. Lisaks sai pulgaga teha mustreid. 

Selline savine see nädal saigi :).


Eelmine
Kevad tuleb raginal!
Järgmine
Kõik-kõik on uus, septembrikuus!

Lisa kommentaar

Email again: