Proua Külm ja Härra Soe

-
Tänane tund põhineb meie raamatu "Minni ja krähmud" lool "Proua Külm ja härra Soe" - et siis soojenduseks on hea see lugu ette lugeda mõnel õhtul ja järgmisel päeval siis meisterdada.

Meisterdamiseks on vaja teha natuke eeltööd: panna külma jääd (mõnest jääkuubikust piisab) või külmutada värvi. Teiseks on vaja teha enne valmis soe pudruvärv. Oluline on, et see oleks meisterdamise ajal veel soe, mitte liiga jahtunud. 

Vaja läheb:
  • tugevam paber
  • väike kausitäis lund või jääkuubikuid
  • sooja vett ja pipetti
  • näpu- või guaššvärve
  • sooja pudruvärvi (esialgu ilma toonita)
  • jääkuubikuid
  • lusikat, topsi
  • riisi-, kaera- v muid helbeid
Kuidas teha pudruvärvi?
Võid teha sarnaselt kliistri tegemisega. Lase ca 250 ml vett keema.  Samal ajal sega suur supilusikatäis jahu(nisu-, odra-, riisijahu) väikese koguse külma veega. Sega kuum vesi jahusegu hulka või vastupidi. Sega hoolega ja jäta paksenema. See tuleb umbes hapukoorepaksune. Võid keeda ka potis, nagu tavalist putru. 
Alustuseks tuleb tutvust teha 2 peategelasega - proua Külm ja härra Soe.

Esmalt Proua Külm (kausitäis lund või jääd) - nägi tore ja sõbralik välja ja kutsus kohe endaga tutvuma. Püüdsime käega tervitada ja jalaga ka. Aga no hullupööra külm oli ta.  Samas, kui teda ikka pikka aega peopesas hoida, siis hakkas sulama. Teadagi miks - süda oli tal ju soe.

Siis lisasime natuke värvi ka - veidike punast ja sinist - läks lausa lillaks näost:) 

Aga teine peaosatäitja - härra Soe (kausitäis putru). Selline soojalemb, et kui näpuotsaga juba puutuda, siis tundsid, millist soojust ta kiirgab. Ja kui veel terve käsi kaussi pista, siis oh seda mõnulemist. 

Nii me siis mängisime - 1 käsi külma lume/jää sees, teine käsi sooja pudru sees. Millised kontrastid. 

Proua Külm kutsus härra Sooja külla ja soovis talle oma lemmiktoitu jäätist pakkuda - tõstsime jääd/lund sooja pudru sisse. Härra Soe ei saanud selle söömisega kuidagi hakkama. Kõik sulas kohe ära, kui ta püüdis selle endale suhu saada - lupsti. Proovisime ja proovisime - natuke aega oli jäätükk pudru sees alles ja siis kadus nagu tinatuhka. 

Lõpuks leppis ka proua Külm, et soe puder (riisi- või kaerahelbed pildile pudistada) on ikka mõnus ja lisades sinna ka sooje värve - kollast ja punast, läks tuju ka mõnusalt rõõmsaks. Tore ja sõbralik oli neil igatahes koos jutustada ja proua tehtud süüa maitsta.

Suuremad lapsed - teie võiks teha hoopis nii: emme/issi loeb teile loo ette ja siis püüate koos välja tuua kõik tegelased ja vajalikud toidunõud, jmt. Kui see tehtud, siis proovige kõik tegelased ja loos kirjeldatud asjad paberi peale joonistada, ägedalt ära värvida, välja lõigata ja siis jäätisepulga külge liimida. Nüüd on sul olemas nukuteatri etenduseks vajalikud nukud/muud rekvisiidid (N: pudrukauss, jääts, vmt). Võid veel ka lava ehitada mõnest kingakarbist, kui soovid, ja saadki etendust hakata tegema. 


Eelmine
Pill-pill-pill-tirilill-lill-lill...
Järgmine
Linnuke, tsir, tsirr

Lisa kommentaar

Email again: